Kitap

 SOFİE'NİN DÜNYASI

Eğer felsefeye ilgi duyuyor ve bir felsefe şöleni yaşamak istiyorsanız,Sofie'nin Dünyası tam size göre bir kitap.Kitabın yazarı:Jostein Gaarder yayıneviyese Pan Yayınevi.Okuyucunun yoğun ilgisini üzerine çeken  ve roman içerisinde roman diyebileceğimiz bir kitap..Kitabı baştan sona okuduğumuzda Batı felsefesini Sokrat, Aristoteles’ten başlayarak yakın günümüze kadar felsefeye dair her şeyi  irdeleyebiliyorsunuz.

Kitabının yanı sıra Sofie'nin Dünyası 'nın 1999 İsveç yapımı bir filmi de var.Filmde kitapta geçen olaylar güzel bir şeklide resmedilmiş.Ama her zaman bir kitabın filmi olacaksa kitabının okunmasından yanayım.Kitabın tadı bir başka..Karakterler daha canlı zihinde... 


 NIETZSCHE AĞLADIĞINDA Kitap önerilerime  tekrardan felsefe üzerinde devam etmek istiyorum.Alman filozof Nietzsche 'nin hikayesini  değişik bir açıdan anlatıyor.Yazar gerçekten akıcı ve ilgi çekici bir şekilde kitabı kaleme almış.Hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade kavramları değişik bir açıdan anlatılıyor.Mutluluk neydi?Kişiden kişiye değişirmi ki? Peki acı neydi? 

 


Tam da haftasonu çayınız ya da kahvenizi alıp güzelce köşenize çekilip okuyabileceğiniz bir roman.İyi okumalar..
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder